Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 marca 2017 r., sygn. I SA/Wr 1520/16

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca),, Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant Asystent sędziego Radosław Bulejak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z/s w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 r oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 9 listopada 2015 r. spółka A Sp. z o.o. z siedzibą w C. (dalej: strona, skarżąca, spółka) złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą deklaracji na podatek od nieruchomości z uwagi na to, że w należącym do niej budynku administracyjno-socjalnym, zlokalizowanym na działce [...], położonej w S. o łącznej powierzchni użytkowej 282,66 m² , aktem notarialnym z [...] września 2015 r. Rep A nr [...], ustanowiona została odrębna własność dwóch lokali użytkowych (13,48 m² i 22,03 m²), co w ocenie spółki miało wpływ na obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości.

Burmistrz Miasta Z. decyzją z dnia [...] czerwca 2016 roku Nr [...] zakwestionował stanowisko zajęte przez spółkę i określił podatnikowi spółce wysokość zobowiązania podatkowego za rok 2015 w wysokości 172.702,00, tj. w wysokości wynikającej z pierwotnej deklaracji podatnika oraz odmówił podatnikowi stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za rok 2015 w wysokości 8.718,00 złotych. Organ pierwszej instancji uznał, iż fakt wyodrębnienia w budynku dwóch lokali użytkowych na rzecz dotychczasowego właściciela budynku, nie skutkuje naliczeniem podatku od nieruchomości w stosunku do pozostałej części budynku oraz gruntu na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm.- dalej: u.p.o.l.), to jest do obliczania podatku nie stosuje się ułamka wynikającego ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Organ I instancji stanął na stanowisku, że art. 3 ust. 5 u.p.o.l., na którego treść powołuje się spółka, wskazuje na to, że jego zastosowanie jest możliwe wyłącznie, jeżeli nieruchomość znajduje się we współwłasności co najmniej dwóch podmiotów. Interpretowany przepis nie ma zaś zastosowania do sytuacji, która dotyczy spółki, będącej zarówno właścicielem wyodrębnionych lokali, jak i właścicielem pozostałej części budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00