Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2017 r., sygn. III SA/Wa 499/16

Ulgi podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Honorata Łopianowska, sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant referent stażysta Cezary Ciwiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2017 r. sprawy ze skargi L. P. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za okresy od grudnia 2007 r. do grudnia 2009 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz L. P. kwotę 980 zł (słownie: dziewięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] grudnia 2015 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez L.P. (dalej - "skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Prezesa Zarządu P. z [...] października 2014 r. wydaną w przedmiocie umorzenia zaległych wpłat na P.

Z akt sprawy wynika, że wnioskiem z [...] lipca 2014 r. L. P.

i Z.P. wnieśli o umorzenie w całości zaległości z tytułu wpłat na P. wraz z odsetkami za zwłokę.

Zaległości te wynikają z decyzji przenoszących odpowiedzialność za zaległości - Z. P., L. P. Przetwórstwo Mięsne D. s.c.

z tytułu wpłat na P. solidarnie na wspólników.

We wniosku o umorzenie wnioskodawcy, powołując się na art. 49 ust. 5a i 5b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm., dalej - "ustawa o rehabilitacji") wskazali, że w ich przypadku zachodzi przesłanka całkowitej nieściągalności, gdyż nastąpiło trwałe zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przy jednoczesnym braku majątku, który umożliwiałby wyegzekwowanie należności. Wyjaśnili, że z uwagi na problemy finansowe najpierw zawiesili prowadzoną działalność gospodarczą, a następnie wobec braku poprawy podjęli decyzję o jej zakończeniu. Ponadto, nie posiadają majątku, z którego można egzekwować zaległe należności, nie mają też żadnych nieruchomości, a ruchomości stanowią jedynie rzeczy codziennego użytku bez większej wartości rynkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00