Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 marca 2017 r., sygn. II SA/Po 907/16
Ewidencja gruntów
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 01 marca 2017 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] września 2016 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wprowadzenia zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzająca ją decyzję Starosty z dnia [...] lipca 2016 r. Nr [...], II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego na rzecz skarżącej kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Starosta [...] decyzją z [...] lipca 2016 r., na podstawie art. 20 ust. 1 i 2, art. 22 ust. 1, art. 24 ust. 2a pkt 2) oraz ust. 2b pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989r. -Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2015r., poz. 520 ze zm.) oraz §45 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.u. z 2015r., poz. 542 ze zm.), działając na wniosek M. J., orzekł o odmowie wprowadzenia w operacie ewidencji gruntów i budynków obrębu T. W., gmina O. zmiany polegającej na sprostowaniu w części kartograficznej operatu ewidencyjnego oznaczenia działek nr [...] i [...].
W uzasadnieniu Starosta wskazał, że 31 marca 2016 r. wpłynął wniosek M. J. w sprawie wyjaśnienia niezgodności stanu przedstawionego na mapie ewidencyjnej, na której działki nr [...] i [...] położone w obrębie ewidencyjnym T. W. posiadają oznaczenie niezgodne z wpisami w księgach wieczystych oraz rejestrem gruntów.
W celu wykazania prawidłowych danych Starosta dokonał analizy dokumentów znajdujących się w jego dyspozycji i ustalił, że działka oznaczona numerem [...] o powierzchni 0,7900 ha figurowała w rejestrze gruntów od jego założenia w 1965 r., w jednostce rejestrowej nr [...], gdzie jako osoby władające gruntem wpisane były: M. J. i I. Ś.. Każda z tych osób posiadała po [...] części udziałów w prawie własności. W 1974 r. dokonano podziału geodezyjnego przedmiotowej działki w wyniku którego powstały działki ewidencyjne: [...] - o powierzchni 0,3800 ha i [...] - o powierzchni 0,4100 ha. Wyniki tych prac geodezyjnych ujawniono w operacie ewidencyjnym, zarówno w części opisowej jak i kartograficznej. Na mapie ewidencyjnej oraz mapie zasadniczej działki nr [...] i [...] zostały wykazane zgodnie ze szkicem polowym z dnia [...] marca 1973 r. Na przedmiotowym szkicu kolorem czerwonym wykazano nowe numery działek, działka nr [...] została wydzielona w sąsiedztwie działki ewidencyjnej nr [...], natomiast działka nr [...] w sąsiedztwie działki nr [...]. Stan ten pozostał niezmieniony do dnia dzisiejszego. Jako nowych nabywców wpisano również w kolorze czerwonym dla działki nr [...] M. J., natomiast dla działki nr [...] I. Ś..