Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 marca 2017 r., sygn. I SA/Gd 1694/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 marca 2017 r. sprawy ze skargi P.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2016 rok. oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 9 marca 2016 r. P.K. (dalej: "podatnik", "skarżący") wystąpił do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego z wnioskiem o ograniczenie wysokości poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2016 r. w pełnym zakresie. W uzasadnieniu wniosku podatnik wskazał, że jest marynarzem i w roku 2016 będzie wykonywał pracę najemną na pokładzie statków eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem w Singapurze: "A" Pte. Ltd.
W toku postepowania organ zgromadził następujące dokumenty: potwierdzenia zatrudnienia wystawionego w języku angielskim (wraz z tłumaczeniem na język polski) w dniu 26 stycznia 2016 r. przez "A" Pte Ltd Singapore, potwierdzenie z dnia 26 stycznia 2016 r. wystawione przez kapitana statku [...], anglojęzyczną i przetłumaczoną na język polski umowę o pracę z dnia 18 marca 2015 r., cztery strony książeczki żeglarskiej.
W złożonych w toku postępowania pismach procesowych, podatnik wyjaśnił, że nie zapłacił podatku za granicą oraz że podmiotem uzyskującym zyski z eksploatacji statku jest "A" Pte. Ltd. z siedzibą w Singapurze. Dodatkowo strona powołała się na załączoną indywidualną interpretację z dnia 8 lutego 2016 r.
Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego decyzją z dnia [...] 2016 r., odmówił podatnikowi ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych uzyskiwanych w 2016 roku dochodów z pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym. Zdaniem organu I instancji w niniejszej sprawie podatnik nie uprawdopodobnił, że statek, na którym wykonuje pracę jest eksploatowany przez przedsiębiorstwo z siedzibą w Singapurze. Wobec powyższego nie można stwierdzić jaki reżim prawny (która umowa międzynarodowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania) będzie miał zastosowanie w tej sprawie.