Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 marca 2017 r., sygn. I SA/Gd 1640/16

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść, Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 marca 2017 r. sprawy ze skargi L. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 26 września 2016 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia odpowiedzialności za zaległości podatkowe Spółki oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 1640/16

UZASADNIENIE

"A" Sp. z o.o. z siedzibą w S. (dalej jako: spółka) złożyła deklarację VAT-7 za kwiecień 2010 r., w której wykazała podatek do zapłaty w kwocie 37.809 zł. Należność podatkowa wynikająca z ww. deklaracji - w związku z jej niezapłaceniem - przekształciła się w zaległość podatkową, zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej jako: O.p.).

Wobec bezskutecznej egzekucji z majątku spółki Naczelnik Urzędu Skarbowego (dalej jako: Naczelnik US, organ pierwszej instancji) postanowieniem z 20 sierpnia 2015 r. wszczął wobec skarżącego L. J. postępowanie w sprawie orzeczenia solidarnej odpowiedzialności podatkowej ze spółką oraz byłym członkiem jej zarządu K. K. za ww. zaległość wraz z należnymi odsetkami i kosztami egzekucyjnymi.

Decyzją z 21 grudnia 2015 r. organ pierwszej instancji orzekł solidarną odpowiedzialność skarżącego z byłym członkiem jej zarządu oraz spółką za jej zaległość z tytułu podatku od towarów i usług za kwiecień 2010 r. (wraz z odsetkami za zwłokę) oraz z tytułu kosztów egzekucyjnych.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący wskazał, że w sierpniu 2010 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia samochodów spółki, które zostały sprzedane w drodze licytacji dopiero w roku 2013. Zdaniem skarżącego czas, jaki upłynął od momentu dokonania zajęcia pojazdów do ich sprzedaży miał wpływ na spadek ich wartości. W ocenie skarżącego organ egzekucyjny nie podjął wszelkich czynności mających na celu ustalenie składników majątku spółki i nie dokonał zabezpieczenia zaległego zobowiązania hipoteką przymusową na nieruchomościach. Okoliczności te pozwalają stwierdzić, że brak było podstaw do uznania egzekucji prowadzonej z majątku spółki za bezskuteczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00