Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 lutego 2017 r., sygn. I SA/Wr 1340/16

Ulgi podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant specjalista Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 lutego 2017 r. przy udziale sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za 2015 r. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskrżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] r., Nr [...], odmawiającą umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za rok 2015 w kwocie 13.043,00 zł.

Wnioskiem z dnia 10 września 2015 r. J. K. zwrócił się do Wójta Gminy K. o umorzenie zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za między innymi rok 2015.

We wniosku powołał się na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 lipca 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 71/15 dotyczące odmowy umorzenie zaległości podatkowych za lata 2010-2013.

Decyzją z dnia [...] r., oznaczoną Nr [...] Wójt Gminy K. odmówił J. K. umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za rok 2015 w kwocie 13.043,00 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji przywołał przepisy Ordynacji podatkowej regulujące podstawy udzielenia ulg w zaległościach podatkowych, wskazując, że zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej organ podatkowy może na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji transakcja kupna działki nr [...] położonej w Ka. była przemyślana, a podatnik miał świadomość wiążących się z tym konsekwencji podatkowych. Ogłoszenie o licytacji w/w działki było czytelne i wynikał z niego między innymi obowiązek rekultywacji tej działki. Podatnik, nabywając tą działkę, nie został wprowadzony w błąd, a żadne informację nie zostały zatajone. Zdaniem Wójta Gminy K. podatnik może zlecić wykonanie prac rekultywacyjnych innemu podmiotowi, a następnie za takie zastępcze wykonanie rekultywacji może dochodzić zwrotu należności od podmiotu, na którym ciążaył obowiązek rekultywacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00