Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lutego 2017 r., sygn. VII SA/Wa 573/16

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Groński, , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Grzegorz Rudnicki (spr.), , Protokolant ref. Piotr Czyżewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2017 r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2016 r. znak [...], [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. umarza postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] marca 2014 r. nr [...], III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej J. G. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej: "PINB"), decyzją z dnia [...] marca 2014 r., Nr [...], działając na podstawie art. 104 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960 r. (dalej: "k.p.a.") oraz art. 51 ust. 4 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (dalej: "Pr. bud.") zatwierdził projekt budowlany zamienny budynku garażowego na samochody osobowe (cztery boksy) na działce nr [...], obręb [...], w [...], nakładając na inwestora zgodnie z art. 51 ust. 4 Prawa budowlanego obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu.

PINB uznał, że analiza dokumentów załączonych do wniosku wykazała, że ze względu na zmianę wymiarów budynku powierzchnia zabudowy przekroczyła maksymalną dopuszczalną wartość 72, 00 m. Tym samym zwiększona została kubatura obiektu oraz zmianie uległ projekt zagospodarowania działki. W ocenie PINB, pomimo nieznacznych zmian długości i szerokości obiektu stanowią one istotne odstąpienie od warunków posiadanego pozwolenia na budowę udzielonego decyzją o pozwoleniu na budowę nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r. Ze względu na powyższe, decyzją nr [...] z dnia [...] stycznia 2014 r., odmówiono inwestorowi J. G., w imieniu której występował E. G. wydania pozwolenia na użytkowanie przedmiotowego budynku garażowego. Stosownie do art. 51 ust. 1 pkt. 3 ustawy Prawo budowlane, w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę organ nadzoru budowlanego przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 50 ust. 1 w drodze decyzji - nakłada, określając termin wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz - w razie potrzeby - wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem (przepisy dotyczące projektu budowlanego stosuje się odpowiednio do zakresu tych zmian). Po wydaniu decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt. 3 organ administracji architektoniczno - budowlanej uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę (art. 36a Prawa budowlanego). Po upływie terminu określonego w decyzji organu nadzoru budowlanego lub na wniosek inwestora, właściwy organ sprawdza wykonanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt. 3 i wydaje decyzję w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na wznowienie robót budowlanych. W decyzji tej nakłada się obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Ze względu na zakończenie budowy budynku garażowego na samochody osobowe (cztery boksy) na działce nr [...] obręb [...] [...] przy ul. [...] w [...] nie wydano postanowienia o wstrzymaniu robót na podstawie art. 50 ust. 1 Prawa budowlanego. Odstąpiono również od procedury nakazowej w trybie art. 51 ust. 1 pkt. 3 Prawa budowlanego, ponieważ w dniu 24 lutego 2014 r. inwestor przedłożył projekt budowlany zamienny sporządzony przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Zawiadomieniem z dnia 27 lutego 2014 r. wszczęto z urzędu postępowanie administracyjnego w sprawie przedmiotowego budynku garażowego zrealizowanego z istotnymi odstępstwami od projektu budowlanego zatwierdzonego decyzją o pozwoleniu na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00