Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. I SA/Łd 1037/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: St. sekretarz sądowy Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2017 r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr [...] [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2010 oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Ł.-G. z [...], określającą P. G. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2010.
Z akt sprawy wynika, że 29 kwietnia 2011 r. podatnik złożył zeznanie podatkowe za rok podatkowy 2010, w którym wykazane dochody ze stosunku pracy zostały pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne i darowiznę przekazaną na rzecz Parafii A w S.
Podatnik przedłożył do akt: zaświadczenia wystawione przez proboszcza parafii, z których wynika, że 29 grudnia 2010 r. podatnik przekazał na rzecz parafii dary na cele charytatywno-opiekuńcze w kwocie 30 000 zł. Załączono także sprawozdanie z 7 lipca 2011 r. z przeznaczenia darowizny, z którego wynika, że rozdysponowano darowiznę na: edukację kulturalną dzieci z rodzin patologicznych, wycieczki w Beskid Śląski, na siostry środowiskowe wspierające pomocą osoby samotne i chore, zakup żywności dla bezrobotnych.
W trakcie postepowania podatnik zeznał, że przekazywał darowizny na rzecz parafii z uwagi na znajomość z księdzem proboszczem. Był przekonany, że proboszcz w odpowiedni sposób rozdysponuje przekazane środki. Sprawozdania z wykorzystania środków pochodzących z przekazanej darowizny sporządzane były przez proboszcza i doręczane podatnikowi osobiście.