Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Wr 992/16

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Starszy specjalista Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 2016 oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi W. M. (dalej: skarżący) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. (dalej: organ odwoławczy, organ drugiej instancji) z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy L. (dalej: organ pierwszej instancji) z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 2016.

Ww. decyzją organ podatkowy pierwszej instancji ustalił skarżącemu podatek od nieruchomości przyjmując stawkę podatkową przewidzianą dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą.

W odwołaniu do organu drugiej instancji skarżący zarzucił naruszenie art. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 613 ze zm.; dalej: u.p.o.l.); art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. poprzez ustalenie podatku od nieruchomości, której podatnik z przyczyn technicznych nie wykorzystuje i obiektywnie nie może wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej; art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) poprzez nie zastosowanie i w konsekwencji uniemożliwienie podatnikowi prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wydobywaniu kopaliny.

W uzasadnieniu wskazał, że nieruchomość sklasyfikowana jest w ewidencji gruntów jako użytki kopalne i stanowi obszar, który pierwotnie był przeznaczony wyłącznie na eksploatację powierzchniową - wydobycie kruszywa naturalnego żwiru. Wójt gminy, na której terenie położona jest nieruchomość, zdecydował jednak o oznakowaniu drogi dojazdowej zakazem wjazdu pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Według skarżącego wskazana okoliczność nie pozwala na prowadzenie przez niego na nieruchomości działalności gospodarczej. Możliwość wjazdu na teren kopalni pojazdami ciężarowymi o dużej masie całkowitej jest bowiem niezbędna do prowadzenia działalności związanej z wydobyciem kruszywa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00