Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Sz 1198/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska,, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi U. F. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia bezprzedmiotowości wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w B. działający z upoważnienia Ministra Finansów postanowieniem z dnia [...] r. nr [..;], wydanym na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w zw. z art. 239 oraz art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.2015.613 ze zm.) - dalej: O.p. - po rozpatrzeniu zażalenia U. F. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] r. nr [...] stwierdzające, że do stanu faktycznego opisanego we wniosku z dnia 16 czerwca 2016 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego zastosowanie znajduje interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2016 r., znak[...] , w związku z czym ww. wniosek jest bezprzedmiotowy.
Z uzasadnienia tego rozstrzygnięcia i z akt sprawy wynika, że w dniu 21 czerwca 2016 r. wpłynął do ww. organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Pracodawca Wnioskodawczyni - [...] C. S.A. Z. Z. S. z siedzibą w P., wykorzystując dobrą sytuację finansową firmy uruchomił w okresie od 29 grudnia 2014 r. do 15 stycznia 2015 r. Program Dobrowolnych Odejść dla pracowników spółki. Wniosek o przystąpienie do PDO mógł złożyć każdy z pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Z uwagi na to, iż Wnioskodawczyni spełniała te kryteria i obawiała się o dalsze swoje zatrudnienie, przystąpiła do programu. Rozwiązała umowę z pracodawcą z dniem 31 stycznia 2015 r., a następnie otrzymała z tego tytułu odprawę pieniężną oraz zadośćuczynienie z powodu rozwiązania umowy z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Od zadośćuczynienia pracodawca odprowadził podatek dochodowy od osób fizycznych, wskazując jednocześnie, że właściwy urząd skarbowy dokona jego zwrotu, gdyż wypłacona przez pracodawcę rekompensata stanowi zadośćuczynienie w związku z brakiem możliwości dalszego zatrudnienia i otrzymywania wynagrodzenia, które umożliwia zaspokojenie potrzeb życiowych w sytuacji utraty źródła dochodu.