Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. IV SA/Po 837/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Radzicka (spr.) Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska WSA Maciej Busz Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Walocha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Sygn. akt IV SA/Po [...]

Uzasadnienie

M. R. złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2014r. Nr [...], utrzymującej w mocy decyzję Burmistrza J. z dnia [...] kwietnia 2014r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji obejmującej zmianę sposobu użytkowania budynku garażowego na budynek usługowy - warsztat ślusarski na działce nr [...] położonej w G. przy ul J. . Wnioskodawczyni zarzuciła, że decyzja objęta wnioskiem o stwierdzenie nieważności, została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie tj. J. R. (męża wnioskodawczym), który zmarł w dniu 1 stycznia 2007r.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu powyższego wniosku, decyzją z dnia [...] lipca 2016r. Nr [...], działając na podstawie art. 17 pkt 1, art. 157 §1 i 2, art. 158 §1 w zw. z art. 156 §1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz.U. 2016, poz. 23 - dalej k.p.a.) odmówiło stwierdzenia nieważności własnej decyzji z dnia [...] czerwca 2014r. Nr [...]. W uzasadnieniu decyzji, powołując się na orzecznictwo wskazano, że przesłanie decyzji określonej osobie nie jest w każdej sytuacji uznawane za skierowanie do niej decyzji w rozumieniu art. 156 §1 pkt 4 k.p.a. Skierowanie decyzji w rozumieniu tego przepisu oznacza rozstrzygnięcie o prawach i obowiązkach tej osoby , czyli ukształtowanie nią w sposób wiążący sytuacji prawnej. Wobec tego śmierć osoby, likwidacja jednostki organizacyjnej, czy też inne powody utraty legitymacji prawnej strony lub od początku błędne przyjęcie, że dany podmiot jest stroną nie powinny stanowić przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji, o ile decyzja ta nie kształtuje w sposób wiążący sytuacji prawnej takiego podmiotu. Skierowanie decyzji do strony, należy interpretować jako sytuację, w której z danej decyzji wynikają dla takiej strony określone prawa bądź obowiązki materialnoprawne. W sytuacji natomiast, gdy decyzja nie reguluje praw danej strony, to jej skierowanie do osoby zmarłej stanowi niewątpliwie wadę postępowania, ale nie jest to rażące naruszenie prawa. Mając zatem na względzie, że decyzja o ustaleniu warunków zabudowy jedynie inwestorowi umożliwia wszczęcie kolejnej procedury w przedmiocie uzyskania pozwolenia na budowę, a pozostałe osoby co do zasady nie uzyskują w drodze decyzji o ustaleniu warunków zabudowy żadnych uprawnień Kolegium uznało, że skierowanie decyzji do osoby zmarłej , nie będącej wnioskodawcą, nie stanowi rażącego naruszenia prawa w rozumieniu art. 156 §1 pkt 4 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00