Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 20 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Op 245/16

Podatki inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi M. C. na uchwałę Rady Miejskiej w Paczkowie z dnia 27 sierpnia 2015 r., nr XI/63/2015 w przedmiocie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik oddala skargę.

Uzasadnienie

W niniejszej sprawie przedmiotem skargi wniesionej w dniu 29 kwietnia 2016 r. przez M. C. (dalej wskazywanego jako strona, skarżący) jest uchwała Rady Miejskiej nr XI /63/2015 z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za pojemnik.

Wniesienie skargi poprzedziło wystosowane przez stronę wezwanie do usunięcia naruszenia prawa skierowane do Rady Miejskiej w dniu 22 marca 2016 r.

W dniu 26 kwietnia 2016 r. Rada Miejska w Paczkowie podjęła uchwalę nr [...] w sprawie udzielenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wraz z uchwałą została przekazana skarżącemu w dniu 6 maja 2016 r.

Organ uznał zarzut rażącego naruszenia prawa poprzez pominięcie w podstawie prawnej i w uzasadnieniu art. 6 k ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - za niezasadny. Wskazując na obowiązek gminy dotyczący odbioru wszystkich wytworzonych przez mieszkańca odpadów, podkreślił, że w obowiązującym w gminie systemie opłata za odbieranie odpadów uzależniona jest m.in. od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość, bądź od tego czy odpady zbierane są w sposób selektywny. Odniósł się również do treści art. 6k ust. 2 pkt 1,2,3,4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wyjaśnił, że wprawdzie w podstawie prawnej przepis ten nie został powołany, jednak określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi organ miał na uwadze jego treść i ustalił stawkę uwzględniając dane w zakresie odbioru odpadów komunalnych w 2014 r. i w 2015 r. oraz wziął pod uwagę analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Paczków, którą przygotowuje Burmistrz w oparciu o ustawę o utrzymaniu porządku i czystości w Gminach. Podstawą ustalenia opłaty jest iloczyn liczby osób zamieszkałych na danej nieruchomości i stawki opłaty z podziałem na odpady zbierane selektywnie (10 zł/osobę) i odpady zbierane nieselektywnie (18 zł/osobę). Podkreślono przy tym, że ilość wytwarzanych odpadów przez właściciela nieruchomości nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00