Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 grudnia 2016 r., sygn. IV SA/Gl 588/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka, Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Protokolant Specjalista Ewa Pasiek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi M.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia rodzinnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta B. przyznał M.W. zasiłek pielęgnacyjny na dziecko J.K. na okres od 01 września 2005 r. do 31 maja 2015 r. Decyzja ta została zmieniona decyzją tego samego organu z dnia [...]r. poprzez zmianę wysokości kwoty zasiłku.

Dwoma decyzjami z dnia [...]r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyeliminowało z obrotu prawnego obie wyżej wymienione decyzje, poprzez stwierdzenie nieważności tych decyzji. Przyczyną stwierdzenia nieważności tych decyzji był fakt, że zostały one wydane przez organ niewłaściwy, albowiem mąż strony wykonywał w latach 2004 do 2008 działalność zawodowa na terenie I., a tym samym właściwym organem do wydawania w/wym. decyzji był Marszałek Województwa.

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Marszałek Województwa [...] uznał zasiłki pielęgnacyjne wypłacone M.W. w okresie od 1 września 2005 r. do 30 listopada 2008 r. w łącznej wysokości 5.859 zł za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne oraz zobowiązał ją do ich zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami.

Pismem z dnia 30 listopada 2015 r. M.W., reprezentowana przez pełnomocnika, złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia [...]r. nr [...].

W uzasadnieniu wniosku zarzuciła powyższej decyzji naruszenie:

- art. 30 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych poprzez uznanie za nienależnie pobrane świadczenia i nakazanie zwrotu tych świadczeń w tej samej decyzji, choć kwestie te nie mogą być orzeczone jednocześnie, skoro do zwrotu jest obowiązana osoba, która pobrała nienależne świadczenie, zatem dopiero gdy uprawomocni się decyzja uznająca dane świadczenie za nienależnie pobrane, można o takim świadczeniu mówić i nakazywać jego zwrot,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00