Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 listopada 2016 r., sygn. I SA/Wr 785/16
Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Maria Tkacz-Rutkowska, Sędziowie: Sędzia WSA - Anetta Chołuj, Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant: Starszy sekretarz sądowy - Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 listopada 2016 r. sprawy ze skargi: A B.H.R. M., U. J. Spółka Jawna w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie: podatku akcyzowego za październik 2010 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z [...] nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz A BHR M., U. J. Spółka Jawna w K. kwotę 19.001,00 (słownie: dziewiętnaście tysięcy jeden ) złoty tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Postępowanie przed organami podatkowymi.
1.1. Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. (dalej: organ odwoławczy/ organ podatkowy drugiej instancji) z dnia [...] r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. (dalej: organ podatkowy pierwszej instancji) z dnia [...] r. nr [...] określającą "A" sp. jawna w K. (dalej: spółka/ skarżąca) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za październik 2010 r. w wysokości 1.178.344,00 zł.
1.2. Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że skarżąca w przedmiotowym okresie dokonywała obrotu olejem opałowym na cele opałowe. Ustalono, że nabywcy składali stosowne oświadczenia o przeznaczeniu nabywanego oleju opałowego, które zostały u kilkunastu nabywców zweryfikowane w ramach czynności sprawdzających. Nabywcy w tych przypadkach potwierdzili nabycie oleju opałowego. Organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, że podatnik nie składał w urzędzie celnym zestawień oświadczeń do czego był zobowiązany na podstawie art. 89 ust. 14 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r., Nr 3, poz. 11 ze zm.; dalej: u.p.a.). Zestawienia oświadczeń zostały sporządzone dopiero w trakcie kontroli w dniu 27 kwietnia 2011 r. Zestawienia te nie zawierały wszystkich elementów wymienionych w art. 89 ust. 15 u.p.a. i po dokonaniu uzupełnień zostały ponownie złożone w dniu 25 lipca 2011 r. w trakcie postępowania podatkowego. W związku z tym organ podatkowy pierwszej instancji, powołując się na przepisy art. 89 ust.16 u.p.a., określił skarżącej zobowiązanie w podatku akcyzowym według wyższej stawki podatku, przewidzianej w treści art. 89 ust.4 pkt 1 u.p.a, tj. 1.822 zł/1.000 litrów.