Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. VI SA/Wa 1035/16
Zawody prawnicze
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant st. sekr. sąd. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2016 r. sprawy ze skargi I. w [...] na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie powołania na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2016 r., [...] Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy swoją własną decyzję z dnia [...] grudnia 2015 r. [...] o powołaniu G. B. na stanowisko notariusza i wyznaczeniu siedziby kancelarii notarialnej w [...].
Powyższe rozstrzygnięcia zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
W dniu [...] kwietnia 2015 r. G. B. złożył wniosek o powołanie na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w [...].
Po uzupełnieniu braków formalnych, pismem z dnia 15 maja 2015 r., na podstawie art. 10 § 1 i 2 w zw. z art. 35 pkt 1 ustawy - Prawo o notariacie, wystąpiono do Rady Izby Notarialnej we [...] o wydanie opinii.
Przy piśmie z dnia [...] lipca 2015 r., Rada Izby Notarialnej we [...] nadesłała uchwałę Nr [...] z dnia [...] lipca 2015 r., negatywnie opiniującą wniosek G. B. o powołanie na stanowiło notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w [...], zarówno co do osoby jak i siedziby kancelarii. Jednocześnie Rada postanowiła zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o "podjęcie odpowiednich działań", zmierzających do wykazania, czy obecny stan zdrowia G. B. pozwala na wykonywanie przez niego zawodu notariusza, a w szczególności uzyskanie od wnioskodawcy w tym zakresie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
W uzasadnieniu uchwały wskazano, że wniosek G. B. na obecnym etapie nie może zostać uwzględniony bez przeprowadzenia dodatkowych czynności sprawdzających. Odwołując się do zaświadczeń lekarskich dołączonych do wniosku, Rada wskazała, że G. B. jest osobą słabo widzącą obuocznie, co skutkowało zaliczeniem go do znacznego stopnia niepełnosprawności. W opinii Rady, stwierdzona niepełnosprawność wnioskodawcy stwarza poważną i uzasadnioną wątpliwość, co do możliwości wykonywania przez niego w sposób prawidłowy obowiązków notariusza, bez usunięcia której nie jest możliwe powołanie G. B. na stanowisko notariusza. Stąd też, w ocenie Rady Izby Notarialnej we [...], uzasadnione jest wszczęcie procedury sprawdzającej, o której mowa w art. 16 § 1 pkt 2 ustawy - Prawo o notariacie.