Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lutego 2008 r., sygn. VI SA/Wa 2212/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędzia WSA Magdalena Bosakirska Protokolant Marcin Just po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2008 r. sprawy ze skargi K. N. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację notarialną oddala skargę

Uzasadnienie

Zgłoszeniem z dnia [...] maja 2007 r. K. N. wystąpiła do Komisji Egzaminacyjnej ds. Aplikacji Notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości działającej w siedzibie Rady Izby Notarialnej w W. o przystąpienie do egzaminu na aplikację notarialną.

Zawiadomieniem z dnia [...] czerwca 2007 r. Rada Izby Notarialnej w W. poinformowała kandydatkę o terminie egzaminu, który miał odbyć się w dniu [...] czerwca 2007 r.

Po przeprowadzeniu egzaminu Komisja Egzaminacyjna ds. Aplikacji Notarialnej w obszarze właściwości Izby Notarialnej w W. w dniu [...] lipca 2007 r. podjęła Uchwałę Nr [...] w sprawie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację notarialną stwierdzając, iż K. N. uzyskała z egzaminu pisemnego wynik negatywny. Kandydatka bowiem na 250 pytań udzieliła 184 poprawnych odpowiedzi na wymaganych minimum 190.

Od tej uchwały K. N. złożyła w dniu [...] sierpnia 2007 r. odwołanie zaskarżając ustalenia Komisji co do niepoprawności udzielonych odpowiedzi na pytania 2, 56, 66, 111, 112, 206 i 212.

Odnosząc się do zakwestionowanych odpowiedzi podnosiła, iż;

W pytaniu nr 2 - kto określa minimalne wynagrodzenie za pracę - według skarżącej poprawną odpowiedzią był zakreślona "B" (Rada Ministrów w drodze rozporządzenia), a nie wymagana odpowiedź "A" (Sejm w drodze ustawy). W uzasadnieniu podała, iż stan prawny odnoszący się do tego pytania był taki, że to Rada Ministrów określiła wynagrodzenie minimalne. Co prawda art. 65 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, iż minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa, jednakże na skutek braku uzgodnienia tego wynagrodzenia przez Komisję Trójstronną, zostało ono ustalone przez Radę Ministrów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00