Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. VII SA/Wa 2762/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska, , Sędzia WSA Izabela Ostrowska (spr.), Sędzia WSA Maria Tarnowska, , Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Sawicka-Bożek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2016 r. sprawy ze skargi W. Ś. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] września 2015 r. znak [...] w przedmiocie braku stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2015 r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), art. 2351 i art. 2352 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tj. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 1367), po patrzeniu odwołania W. Ś. (dalej jako "skarżąca") od decyzji Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w [...] o braku podstaw do stwierdzenia u W. Ś. choroby zawodowej: przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy, zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w pozycji 20.1 wykazu chorób zawodowych, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Z akt postępowania administracyjnego wynika, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] na podstawie orzeczenia lekarskiego nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, wystawionego przez Klinikę Chorób Zawodowych i Toksykologii Instytutu Medycyny Pracy [...] w [...] oraz oceny narażenia zawodowego przeprowadzonej w dniach: 14, 17, 29 lipca 2014 r. dotyczącej W. Ś., wydał w dniu . sierpnia 2015 r. decyzję nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

Organ I instancji wyjaśnił, że W. Ś. przez okres ok. 30 lat (po odliczeniu urlopu macierzyńskiego, wychowawczego i bezpłatnego) wykonywała prace biurowe. W latach 1978-1979 pracując w Spółdzielni Kółek Rolniczych w [...] jako referent ds. fakturowania wykonywała prace biurowe polegające na ręcznym pisaniu faktur i adresowaniu kopert do klientów, liczeniu na maszynie do liczenia, pisaniu na maszynie do pisania a także na dziurowaniu dokumentów, przygotowaniu dokumentów do archiwum. Natomiast w latach 1980-2012 była zatrudniona w Poczcie [...] na stanowiskach asystenta, instruktora. Do 1997 roku praca polegała na obsłudze klienta, przyjmowaniu listów, paczek, wpłat, sprzedaży walut, produktów spożywczo-przemysłowych, znaczków i wiązała się z używaniem datownika, plombownicy i pieczęci odciskanej na laku. Ponadto skarżąca prowadziła kartotekę samochodową ręcznie, przy użyciu maszyny do pisania mechanicznej a następnie elektrycznej oraz maszyny do liczenia Od 1997r. do 2001 r. skarżąca prowadziła kartotekę radiofoniczną i telekomunikacyjną ręcznie, przy użyciu maszyny do pisania, maszyny do liczenia a w późniejszym okresie komputera. W latach 2002-2012 skarżąca zajmowała się rozliczaniem czasopism sprzedawanych w okienkach pocztowych. Praca wiązała się z pisaniem na komputerze (od 4 do 6 godz./zmianę roboczą) sortowaniem, liczeniem gazet (od 0,5 do 2 godz./zmianę roboczą). Od 2012 r. skarżąca nie pracuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00