Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 listopada 2016 r., sygn. III SA/Wa 2348/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Tomasz Janeczko, sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kalinowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia spod zajęcia środków pieniężnych oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Naczelnik Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w W. (zwany dalej: "NUS") prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec Skarżącej - A. S.A. z siedzibą w W., na podstawie tytułów wykonawczych nr [...], nr [...], nr [...], obejmujących należności z tytułu podatku od towarów i usług (zwany dalej: "VAT") od października do grudnia 2010r.

Z akt sprawy wynika, że NUS zawiadomieniem z [...] marca 2015r. zajął rachunek bankowy Skarżącej w Banku [...] S.A. (zwany dalej: "Bankiem"), ale egzekucja nie była możliwa, z uwagi na brak środków. Bank poinformował też o zbiegu egzekucji administracyjnej z sądową.

2. Skarżąca pismem z [...] marca 2015r. wniosła o wydanie postanowienia zezwalającego na wypłatę wynagrodzenia pracownicy za marzec 2015r. z zajętych przez NUS środków na rachunkach bankowych w ww. Banku, podając dwa nr rachunków bankowych.

3. NUS postanowieniem z [...] marca 2015r. odmówił zwolnienia spod zajęcia ww. rachunków bankowych, powołując się m.in. na art. 13 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2014 r. poz. 1619 z późn. zm. - dalej jako "u.p.e.a.").

Zdaniem NUS Skarżąca nie wykazała, na czym polegał jej interes w uzyskaniu zwolnienia oraz z jakich powodów należy go uznać za ważny, odwołując się jedynie do potrzeby wypłaty wynagrodzenia. Konstrukcja zwolnienia z egzekucji składników majątkowych opiera się na tzw. "uznaniu administracyjnym", co oznacza, że wypełnienie tych przesłanek nie zobowiązuje organu egzekucyjnego do zastosowania zwolnienia, a jedynie stwarza mu taką możliwość. Ponadto na podstawie art. 81 § 4 u.p.e.a., wypłata na wynagrodzenia za pracę może nastąpić po złożeniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00