Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Ol 75/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Błesiński Sędziowie Sędzia WSA Zofia Skrzynecka ( spr. ) Sędzia WSA Renata Kantecka Protokolant Sekretarz sądowy Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 14 września 2011r. sprawy ze skargi K. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy zwolnienia z egzekucji składników majątkowych I. oddala skargę; II. przyznaje doradcy podatkowemu K. D. od Skarbu Państwa (kasa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie) wynagrodzenie w kwocie 240 zł (dwieście czterdzieści) wraz należnym podatkiem od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu zażalenia K. B., utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" w przedmiocie odmowy zwolnienia z egzekucji składników majątkowych.

Podstawą rozstrzygnięcia były następujące ustalenia i rozważania:

Dyrektor Izby Celnej prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec majątku K. B. na podstawie kilkudziesięciu tytułów wykonawczych, obejmujących należności z tytułu podatku akcyzowego za okres kwiecień 2004 r. - sierpień 2005 r. oraz należności z tytułu opłaty paliwowej za okres październik 2004 r. - sierpień 2005 r. Wszczęcie egzekucji administracyjnej związanej z przymusową realizacją zobowiązań w podatku akcyzowym nastąpiło poprzez doręczenie zobowiązanej odpisów tytułów wykonawczych w dniu 13 kwietnia 2007 r., natomiast w odniesieniu do opłaty paliwowej - w dniu 20 stycznia 2010 r. W toku postępowania organ egzekucyjny dokonał zajęć wierzytelności z prowadzonych na rzecz strony rachunków bankowych w Bankach A, B, C i D.

Pismem z dnia 26 kwietnia 2010 r. K. B. wniosła o wstrzymanie wykonania decyzji w przedmiocie podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej, w szczególności o wstrzymanie bądź anulowanie dokonanych przez organ egzekucyjny zajęć rachunków bankowych. Wskazując na istnienie przesłanki ważnego interesu oraz interesu publicznego, podniosła, że realizacja zajęć rachunków bankowych spowoduje likwidację prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, która jest jedynym źródłem utrzymania jej i jej dwojga dzieci w wieku szkolnym. Ponadto będzie skutkować likwidacją miejsc pracy na terenie o wysokim stopniu bezrobocia, co w ocenie wnioskującej, stoi w sprzeczności nie tylko z jej interesem, ale również z interesem publicznym, gdyż spowoduje konieczność zwrócenia się o niezbędną pomoc do budżetu Państwa. Strona podniosła, że prowadząc działalność gospodarczą w zakresie handlu drewnem, potrzebuje gwarancji bankowych do udziału w przetargach organizowanych przez nadleśnictwa, jak również do współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Zajęcie rachunków bankowych spowoduje utratę zaufania banków, jak również natychmiastowe wypowiedzenie umów kredytowych przez banki i wymagalność zobowiązań z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00