Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. II SA/Op 380/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2016 r. sprawy ze skargi G. G. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 3 czerwca 2016 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi, wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez G. G., jest decyzja Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 3 czerwca 2016 r., nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie nyskim z dnia 7 września 2015 r., nr [...], o nakazaniu J. G. oraz G. G., jako właścicielom budynku o nr ew. [...], usytuowanego na działce nr a w [...], stanowiącego element składowy zakładu świec i zniczy, przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania ww. obiektu, tj. jako budynku o przeznaczeniu magazynowym.
Wydanie decyzji poprzedziło postępowanie o następującym przebiegu.
Starosta Nyski decyzją z dnia 16 czerwca 2005 r., nr [...], zatwierdził projekt budowlany i udzielił J. i G. G. pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie budynku magazynowego (magazyn pojemników i akcesorii do świec i zniczy) dla potrzeb istniejącego zakładu produkcyjnego świec i zniczy w[...], gmina [...].
W dniu 28 sierpnia 2007 r. inwestor zawiadomił organ o zakończeniu budowy przedmiotowego obiektu. W stosunku do ww. czynności sprzeciwu nie wniesiono. Następnie pismem z dnia 20 maja 2008 r. G. G. dokonał zgłoszenia zamiaru zmiany sposobu użytkowania przedmiotowego budynku magazynowego na budynek usługowo-produkcyjny. Do zgłoszenia załączone zostało zaświadczenie Burmistrza Nysy z dnia 10 czerwca 2008 r. o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z zaświadczenia wynikało, że zamierzony przez wnioskodawcę sposób użytkowania obiektu - jako budynek usługowy rzemiosła - jest zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi [...]. Dokonane przez G. G. zgłoszenie nie przewidywało realizacji w obiekcie robót budowlanych. W części opisowej zgłoszenia wskazano, że w obiekcie mają być wkładane wypraski/wkłady do szklanych opakowań, dekorowane świece (za pomocą naklejek i aplikacji woskowych) oraz produkowane świece z granulatu przy pomocy pras hydraulicznych, dla potrzeb istniejącego zakładu produkcji świec i zniczy. Zmiana sposobu użytkowania istniejącego obiektu miała mieć też charakter nieuciążliwy dla środowiska.