Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 listopada 2016 r., sygn. I SA/Lu 334/16
Interpretacje podatkowe; Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), WSA Małgorzata Fita Protokolant Specjalista Kamil Rutkowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 listopada 2016 r. sprawy ze skargi C. na indywidualną interpretację Burmistrza Miasta z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w całości, II. zasądza od Burmistrza Miasta na rzecz C. [...]) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Burmistrz Miasta (organ), w wyniku wniosku C. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. (spółka) ocenił, że:
Nie jest prawidłowe stanowisko spółki, zgodnie z którym w sytuacji, gdy zostanie ustanowiona odrębna własność dwóch samodzielnych lokali niemieszkalnych poprzez wpis do księgi wieczystej, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o własności lokali (Dz.U.2000.80.903 ze zm. - u.w.l.), a ich właścicielem będzie wyłącznie wnioskodawca, udział właściciela wyodrębnionych lokali w powierzchniach wspólnych powinien zostać ustalony według stosunku powierzchni użytkowej wyodrębnionych lokali do całkowitej powierzchni użytkowej wszystkich budynków, które wchodzą w skład nieruchomości wspólnej, a ustalając stosunek o którym mowa w art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2014.849. ze zm. - u.p.o.l.) w celu obliczenia podatku od gruntu oraz części budynków stanowiących współwłasność przypadającą na każdy lokal, w liczniku ułamka znajdzie się powierzchnia użytkowa lokalu, a w mianowniku powierzchnia użytkowa wszystkich budynków, które wchodzą w skład nieruchomości wspólnej.
W ocenie organu, błędne jest również przekonanie spółki, że gdyby zgodzić się z nią w powyższej kwestii, wówczas obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości od gruntu (działek) oraz od posadowionych na nim budynków, które wchodzą w skład nieruchomości wspólnej, będzie obciążać spółkę wyłącznie w części ułamkowej wynikającej ze stosunku powierzchni użytkowej wyodrębnionych lokali do powierzchni użytkowej wszystkich budynków posadowionych na gruncie, które wchodzą w skład nieruchomości wspólnej i na spółce nie będzie ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w części przekraczającej ułamek obliczony w powyższy sposób.