Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. I SA/Kr 1048/16
|Sygn. akt I SA/Kr 1048/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 listopada 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo, Sędziowie: WSA Maja Chodacka (spr.), WSA Stanisław Grzeszek, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2016 r., sprawy ze skargi E.C., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 9 maja 2016 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, , I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną,, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej koszty, postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych)., , ,
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 9 maja 2016r., nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy E C. (dalej: "skarżąca") w zakresie skutków podatkowych, otrzymania wskazanej we wniosku wierzytelności wobec wnioskodawcy w związku z rozwiązaniem spółki jawnej lub komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki kapitałowej - jest nieprawidłowe.
Zaskarżona interpretacja zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
W dniu 8 marca 2016r. skarżąca złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie skutków podatkowych otrzymania wskazanej we wniosku wierzytelności wobec skarżącej w związku z rozwiązaniem spółki jawnej lub komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki kapitałowej.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Skarżąca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W przyszłości skarżący będzie m.in. jednym ze wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka kapitałowa udzieli na rzecz każdego z jej wspólników (w tym również na rzecz skarżącej) pożyczki środków pieniężnych, w związku z czym spółka kapitałowa będzie posiadać wobec skarżącej oraz każdego z pozostałych jej wspólników wierzytelność o zwrot udzielonej pożyczki wraz z odsetkami. Wierzytelność wobec skarżącej o zwrot pożyczki pieniężnej (wraz z odsetkami) nie zostanie zarachowana przez spółkę kapitałową jako przychód należny, o którym mowa w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014r., poz. 851 ze zm.) z uwagi na to, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują wyłączenie z przychodów:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right