Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 marca 2011 r., sygn. I SA/Wr 1491/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 31 marca 2011 r. sprawy ze skargi K. H. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest - przeprowadzona w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.; zwana dalej OP) - interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...] r. Nr [...], dotycząca zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na tle przedstawionego we wniosku, następującego stanu faktycznego:
Wnioskodawca jest wspólnikiem - komandytariuszem spółki komandytowej, w której wspólnikami (komandytariuszami) są osoby fizyczne, natomiast komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach zmiany umowy spółki, wnioskodawca wniósł do niej wkład niepieniężny (aport) w postaci udziału we współwłasności praw autorskich do Oprogramowania VoiP/transakcje online/ rating. W okresie poprzedzającym wniesienie aportu, wnioskodawca nie ponosił kosztów związanych ze wskazanymi pracami twórczymi, a ustalony udział we współwłasności nie stanowił środka trwałego, ani wartości niematerialnej i prawnej. Z dalszej części uzasadnienia wniosku wynika, że wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą m.in. w zakresie oprogramowania, doradztwa w zakresie informatyki, zarządzania urządzeniami informatycznymi, przetwarzania danych, zarządzania stronami internetowymi. Z uwagi na przysługujący wnioskodawcy status czynnego podatnika VAT, opisane we wniosku zdarzenie w postaci wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej zostało potraktowane jako czynność opodatkowana na gruncie podatku VAT. W stosunkach uczestnictwa w spółce, wniesienie wkładu niepieniężnego spowodowało konieczność zmiany umowy spółki w zakresie określenia rodzaju i wartości wkładów wniesionych przez wnioskodawcę.