Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. II SA/Ke 738/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak,, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2016r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Wojewody z dnia [...] w przedmiocie przeznaczenia do wykonania świadczeń osobistych na rzecz obrony uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Wojewoda, po rozpatrzeniu odwołania M. Z., utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...] w sprawie przeznaczenia do wykonania świadczeń osobistych na rzecz obrony.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wnioskiem z dnia 2 listopada 2015r. Wojskowy Komendant Uzupełnień wystąpił do organu I instancji o przeznaczenie osób do wykonania świadczeń osobistych na rzecz obrony w celu doprowadzenia żołnierzy/osób do poszczególnych stanowisk Elementów Bazy Mobilizacyjnej.

Mając na uwadze powyższe decyzją z dnia 4 marca 2016r. Burmistrz Miasta i Gminy [...] przeznaczył M. Z. do wykonania świadczeń osobistych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, polegających na doprowadzeniu żołnierzy/osób do poszczególnych stanowisk Elementów Bazy Mobilizacyjnej na rzecz JW 3711-33 Wojskowy Oddział Gospodarczy z siedzibą w Nowej Dębie przez okres do 7 dni. W podstawie prawnej powołano art. 203 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015r. poz. 827 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Ustosunkowując się do twierdzeń M. Z. co do tego, że jego żona jest w piątym miesiącu ciąży i wymaga opieki organ stwierdził, że brak jest przeciwwskazań do wykonania ww. świadczenia, wyjaśniając że obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny.

W dniu 25 marca 2016r. M. Z. wniósł odwołanie od ww. decyzji, a następnie w dniu 5 kwietnia 2016r. przedstawił zaświadczenie, że w dniu 31 marca 2016r. urodziła mu się córka Oliwia, powołując się w związku z tym na art. 206a ust. 1 pkt 6 ustawy. Następnie strona dostarczyła w dniu 15 kwietnia 2016r. do Wojewody Świętokrzyskiego pismo z dnia 4 kwietnia 2016r. informujące o rozwiązaniu z dniem 31 marca 2016r. umowy o pracę z Moniką Zamojską (żona) z powodu upłynięcia czasu, na jaki ta umowa została zawarta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00