Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Kr 951/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek spr. Sędziowie WSA Dorota Dąbek WSA Halina Jakubiec Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi M. J. na orzeczenie Komisji Lekarskiej z dnia [...] Nr : [...] w przedmiocie uznania za zdolnego do czynnej służby wojskowej uchyla zaskarżone orzeczenie oraz poprzedzające je orzeczenie organu pierwszej instancji
Uzasadnienie
Orzeczeniem z dnia [...] Nr [...] Powiatowa Komisja Lekarska uznała M. J. za czasowo niezdolnego do służby wojskowej na okres 6 miesięcy z zaliczeniem do kategorii B podając w uzasadnieniu, że zespół orzeczniczy zalecił u poborowego obserwację w kierunku tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej stosownie do § 39 Wykazu chorób i ułomności przy ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej oraz odbywania takiej służby poza granicami państwa stanowiącego Załącznik do Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej.
W wyniku badania echokardiograficznego stwierdzono u M. J. w dniu 05.01.2006r. m.in.: "tętniakowate uwypuklenie się środkowej części przegrody międzyprzedsionkowej w kierunku przedsionka prawego bez cech przecieku przez przegrodę" (35 akt administracyjnych). Badanie echokardiograficzne przezprzełykowe przeprowadzone w dniu 17.03.2006r. wykazało m.in. "Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej o podstawie 35 mm i maksymalnym wychyleniu 10,8 mm" (k. 36). Badaniem echokardiograficznym przezklatkowym stwierdzono w dniu 20.03.2006r. m.in. "w środkowej części przegrody międzyprzedsionkowej tętniak o podstawie 23 mm i maksymalnym wychyleniu 13 mm z podejrzeniem niewielkiego przecieku lewo-prawego na tym poziomie" (k. 37). Kolejne badanie przeprowadzone w Klinice Chorób Serca wykazało w dniu 13.01.2007r. m.in. "w środkowej części przegrody międzyprzedsionkowej tętniak o podstawie 22 mm i maksymalnym wychyleniu 13 mm. Bez zmian w porównaniu do badania poprzedniego" i jednocześnie stwierdzono, że: "Zużycie tlenu na szczycie wysiłku wskazuje na wysoką wydolność fizyczną" (k. 38).