Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 października 2016 r., sygn. VII SA/Wa 2855/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Tomaszewska, , Sędzia WSA Bogusław Cieśla (spr.), Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 26 października 2016 r. sprawy ze skargi D S na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2015 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia oddala skargę

Uzasadnienie

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia [...] września 2016r. na podstawie art. 61a § 1 w zw. z art. 156 § 1 ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku [...] o stwierdzenie nieważności postanowienia [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].01.2002r., Nr [...], odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].01.2002 r.

W uzasadnieniu organ podał, że [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia [...] 01.2002 r., Nr [...], na podstawie art. 37 § 2 Kpa, wyznaczył Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Powiecie [...] dodatkowy 30-dniowy termin załatwienia sprawy dotyczącej samowolnie zrealizowanego ogrodzenia działek nr [...] i [...] przy ul. [...] w [...].

Z wnioskiem z dnia 4 sierpnia 2015r. [...] wystąpił o stwierdzenie nieważności postanowienia [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].01.2002 r..

W odniesieniu do tego wniosku organ wskazał, że stwierdzenie nieważności postanowienia jest nadzwyczajnym trybem postępowania administracyjnego i stanowi wyjątek od ogólnej zasady stabilności aktu administracyjnego, o której mowa w art. 16 § 1 Kpa. Wszczęcie takiego postępowania wymaga uprzedniej kontroli, czy zachodzą przesłanki formalnoprawne, warunkujące jego dopuszczalność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00