Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 listopada 2019 r., sygn. II SA/Gd 205/19
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2019 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M.L. i L. L. na postanowienie [...] w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie rozbiórki obiektu budowlanego uchyla zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 4 grudnia 2018 r. nr [...].
Uzasadnienie
M. L. i L. L. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej jako WINB) z dnia 24 stycznia 2019 r., którym utrzymano w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej jako PINB) z dnia 4 grudnia 2018 r., w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.
Zaskarżone postanowienie zostało podjęte w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia 9 października 2001 r. PINB orzekł o braku podstaw do wydania nakazu rozbiórki obiektu budowlanego, pełniącego obecnie funkcję mieszkalną, wybudowanego w oparciu o decyzję nr [..] z dnia 6 kwietnia 1979 r. wydaną przez Naczelnika Miasta i Gminy o pozwoleniu na budowę pieczarkarni, usytuowanego na działce nr [..] w N., której właścicielem była G. P. Rozpatrując przedmiotową sprawę w toku odwoławczym WINB decyzją z dnia 3 grudnia 2001 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny prawomocnym wyrokiem z dnia 18 lutego 2005 r., sygn. akt II SA/Gd 4389/01, oddalił skargę M. i L. L. na ww. decyzję ostateczną. W wyroku tym sąd wskazał, że zrealizowana została tylko część socjalna budynku mającego stanowić pieczarkarnię, zrezygnowano zaś z budowy jej części produkcyjnej, przy czym w sprawie nie zaistniały przesłanki do stwierdzenia, że obiekt ten wykonano samowolnie. Jednocześnie sąd zaznaczył, że stan faktyczny może jednak uzasadniać przeprowadzenie odrębnego postepowania administracyjnego ego pod katem samowoli budowanej polegającej na zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego bez uzyskania stosownej decyzji organu. Pogląd ten zaakceptował NSA w wyroku z dnia 19 maja 2006 r., sygn. akt II OSK 839/05, oddalając skargę kasacyjną.