Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 października 2016 r., sygn. III SA/Wa 2491/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz (sprawozdawca) sędzia WSA Dariusz Zalewski, Protokolant sekretarz sądowy Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2016 r. sprawy ze skargi F. S.A. z siedzibą w W. (poprzednio: F.S.A. z siedzibą w W.) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 maja 2015 r. nr IPPB1/4511-483/15-2/DK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej za nieprawidłowe stanowisko F.S.A. z siedzibą w W. (poprzednio: F.S.A. z siedzibą w W.), 2) zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz F.S.A. z siedzibą w W. (poprzednio: F.S.A. z siedzibą w W.), kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skarżąca - F.S.A. z siedzibą w W. (poprzednio: F.S.A. z siedzibą w W.) zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Skarżąca w toku swojej działalności udostępnia pracownikom samochody służbowe do korzystania w celu wykonywania pracy na rzecz Spółki. Samochody służbowe udostępniane pracownikom są nabywane przez Spółkę, tj. Spółka jest ich właścicielem lub też są użytkowane przez Spółkę na podstawie umów najmu, leasingu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. W związku z udostępnianymi pracownikom samochodami służbowymi Spółka ponosi szereg kosztów z tym związanych, w tym w szczególności, w zależności od sytuacji:
1) Koszt zakupu, najmu, leasingu, dzierżawy lub wynikający z umów o podobnym charakterze, dalej zwane "kosztami związanymi z nabyciem samochodu";