Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 października 2016 r., sygn. II SA/Ol 1035/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) Protokolant specjalista Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2016 r. sprawy ze skargi M. O., S. O. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]" r., Nr "[...]" w przedmiocie rozbiórki wiaty oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (również jako: WINB), działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23, dalej jako: k.p.a.) w zw. z art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290), po rozpoznaniu odwołania M. i S. O. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w "[...]} z dnia "[...]", nakazującej M. i S. O. rozbiórkę wiaty konstrukcji drewnianej dobudowanej (od strony drogi wojewódzkiej) do budynku będącego w budowie o przeznaczeniu handlowo - mieszkalnym (dz. nr "[...]") w m. "[...]", gm. "[...]", utrzymał zaskarżoną decyzję w całości w mocy.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym.

Decyzją z dnia "[...]", znak: "[...]", Powiatowy Inspektor

Nadzoru Budowlanego w "[..]" nakazał M. i S. O.

rozbiórkę wiaty konstrukcji drewnianej dobudowanej (od strony drogi wojewódzkiej)

do budynku będącego w budowie o przeznaczeniu handlowo-mieszkalnym (dz. nr "[...]") w m. "[...]", gm. "[...]". W uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia organ wskazał m.in., że w/w wiata została wybudowana wbrew założeniom obowiązującego od roku 2009 planu zagospodarowania przestrzennego, który w § 310 pkt 5 określa sposób zagospodarowania terenu od strony drogi KDZ.9. Stosownie do zapisów w/w przepisu teren od strony drogi należy zagospodarować w postaci ciągu pieszego z zielenią towarzyszącą i elementami małej architektury. Zgodnie z § 4 pkt 30 planu, przez elementy małej architektury należy rozumieć obiekty i urządzenia terenowe związane z funkcją rekreacyjną, estetyczną, informacyjną i porządkową, a w szczególności: ławki, ławy, stoły, huśtawki, drabinki, piaskownice, pergole, trojaże, wiaty, zadaszenia, posągi, rzeźby, fontanny, wodotryski i inne obiekty architektury

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00