Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 października 2016 r., sygn. III SA/Łd 1091/15

 

Dnia 11 października 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda, Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy - Dorota Czubak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2016 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz.613 ze zm.) Dyrektor Izby Celnej w Ł utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P nr [...] z dnia [...] r. wymierzającą A Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K karę pieniężną wwysokości 12.000,00 zł z tytułu urządzania gier na automacie typu: HOT SPOT GAMINATOR o nr [...], poza kasynem gry.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

W dniu 27 marca 2014 r. funkcjonariusze celni Referatu Dozoru Urzędu Celnego w P w lokalu Sklep spożywczo - przemysłowy "..." D S w miejscowości P, przeprowadzili czynności kontrolne, w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. W lokalu kontrolujący ujawnili jedno podłączone do sieci elektrycznej urządzenie do gier o nazwie HOT SPOT GAMINATOR nr [...] o budowie identycznej jak automaty do gier. Właścicielka sklepu - D S przedstawiła kontrolującym umowę dzierżawy powierzchni zawartą z firmą A Sp. z o. o. z K. Celem ustalenia zasad działania ujawnionego urządzenia kontrolujący na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej przeprowadzili eksperyment.

W wyniku przeprowadzonego eksperymentu stwierdzono występowanie w prowadzonej grze celu komercyjnego ponieważ aby zagrać należało wprowadzić do urządzenia środki pieniężne. Ponadto w prowadzonej grze występował element losowości bowiem gracz naciskając biały klawisz na urządzeniu nie miał wpływu na wynik gry, który zależny był wyłącznie od urządzenia. Uzyskane wyniki gry były nieprzewidywalne i niezależne od woli gracza. W grze padały wygrane rzeczowe w postaci punktów (uwidocznione w polu WIN), które podnosiły wartość pola CREDIT co przedłużało grę bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, jednocześnie była możliwość wypłaty z automatu środków pieniężnych, którą zrealizowano. Kontrolujący stwierdzili, iż gry prowadzone na przedmiotowym urządzeniu zawierają się w definicji gier na automatach, określonej wart. 2 ust. 3 ustawy o grach hazardowych. W trakcie kontroli w charakterze świadka przesłuchano właścicielkę kontrolowanego lokalu - D S. Z zeznań ww. osoby wynika, iż pod koniec stycznia 2014 r. do sklepu przyjechała młoda kobieta, która zaproponowała wstawienie automatów do ww. lokalu. Zgodę na umieszczenie urządzeń w sklepie Pani S miała wyrazić dopiero po zapewnieniu, iż automaty są legalne a nie hazardowe. Umowę z firmą A właścicielka sklepu podpisała w dniu 1 lutego 2014r.,tego samego dnia automaty zostały wstawione do lokalu. Do obowiązków Pani S należało włączanie i wyłączanie urządzenia do sieci elektrycznej. Na automacie grało w ciągu dnia około 5 osób. Automat wypłacał grającym wygrane w monetach pięciozłotowych. Z czynności kontrolnych został sporządzony Protokół kontroli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00