Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 października 2016 r., sygn. I SA/Kr 508/16
|Sygn. akt I SA/Kr 508/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 października 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Paweł Dąbek (spr.), WSA Waldemar Michaldo, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 r., sprawy ze skargi G.Sp. z o.o. (dawniej G. Sp.z o.o.) w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 30 grudnia 2015 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, , I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną,, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty, postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych)., , ,
Uzasadnienie
G.(aktualnie G.) Sp. z o.o. w K. (dalej: strona skarżąca) wniosła o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. Przedstawiła następujący stan faktyczny.
Strona skarżąca zamierza w przyszłości inwestować w udziały spółek z siedzibą na M. działających w formie limited liability company (Kumpaniji ta' R. - "Spółka M."), będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Strona skarżąca jest podatnikiem podatku dochodowego, mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (polskim rezydentem podatkowym) i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Spółka M. będzie rezydentem podatkowym Republiki M. oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na M., podlegając nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na M. Spółka M. będzie ponosić ciężar podatku dochodowego od osiąganych dochodów, jednakże co do zasady, zgodnie z prawem maltańskim, jej udziałowiec będzie otrzymywać zwrot części tego podatku bezpośrednio z maltańskiego urzędu skarbowego lub też za pośrednictwem Spółki M.. Zwrot za dany rok ("rok t") jest przyznawany po spełnieniu określonych warunków wymaganych przez prawo maltańskie, w szczególności konieczny jest warunek posiadania udziałów uprawniających do otrzymania zwrotu. Podatek dochodowy za dany rok przez Spółkę M.jest rozliczany pod koniec następnego roku obrotowego po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego (czyli w roku t+1). Natomiast prawo do otrzymania zwrotu podatku ustalane jest na moment zadeklarowania przez Spółkę M.wysokości dywidendy, które to zdarzenie może mieć miejsce zarówno w roku t+1 jak i w roku t+2. Inwestycja w planowaną Spółkę M. może się odbyć natomiast zarówno w roku t+1 jak i w roku t+2 natomiast przed momentem ustalenia prawa do otrzymania opisanego zwrotu. W rezultacie, zwrot za dany rok może zostać otrzymany przez udziałowca, który nie będzie udziałowcem w danym roku (czyli roku t), jednakże będzie tym udziałowcem na moment, w którym zgodnie z prawem maltańskim takie prawo do zwrotu jest ustalane. Jednocześnie skarżąca spółka jako udziałowiec Spółki M. będzie otrzymywać dywidendę, stanowiącą udział w zysku Spółki M.. Kwota dywidendy będzie obliczona jako część lub całość zysku brutto Spółki M., pomniejszonego o podatek dochodowy od dochodu Spółki M., przeznaczona do podziału między udziałowców tej spółki. Skarżąca spółka będzie posiadać co najmniej 10% udziałów w kapitale zakładowym Spółki M. przez okres co najmniej 2 lat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right