Orzeczenie
Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Ke 117/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi P. E. sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z [...] nr: [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Ministra Rozwoju i Finansów na rzecz P. E. sp. z o.o. w K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Ke 117/17
Uzasadnienie
1.Rozstrzygnięcie organu administracji publicznej i przedstawiony przez organ tok postępowania.
1.1. Minister Rozwoju i Finansów w udzielonej w dniu [...]. indywidualnej interpretacji podatkowej [...] stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2016 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych połączenia spółki osobowej ze spółką kapitałową (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) -jest nieprawidłowe.
1.2.Powyższa interpretacja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
We wniosku z dnia 14 lipca 2016 r P. E. Spółka z o.o. w K. ( dalej w skrócie: wnioskodawca, spółka, skarżąca) zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie skutków podatkowych połączenia spółki osobowej ze spółką kapitałową.
Wnioskodawca przedstawił zdarzenie przyszłe wedle wskazując ,że jest osobą prawną, spółką kapitałową, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Planowane jest połączenie wnioskodawcy ze spółką jawną lub spółką komandytową (dalej: spółka osobowa). Połączenie wnioskodawcy ze spółką osobową nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), tj. przez przeniesienie całego majątku przejmowanej spółki osobowej na wnioskodawcę w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym wnioskodawcy wydane wspólnikom przejmowanej spółki osobowej (łączenie się przez przejęcie - dalej : połączenie). W wyniku połączenia, część majątku spółki przejmowanej zostanie przekazana na kapitał zapasowy/rezerwowy wnioskodawcy. Spółka osobowa zostałaby rozwiązana na podstawie art. 493 § 1 k.s.h., tj. bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru. W momencie połączenia wnioskodawca nie będzie wspólnikiem spółki osobowej. Obecny rok podatkowy wnioskodawcy rozpoczął się w 2016 r., a połączenie będzie przeprowadzone w trakcie tego roku podatkowego, nie wcześniej jednak niż w październiku 2016 r., tzn. nie wcześniej niż w tym terminie byłoby wpisane przez sąd rejestrowy połączenie spółek i związane z nim podwyższenie kapitału zakładowego wnioskodawcy. Możliwe też, że do połączenia dojdzie w 2017 roku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right