Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Po 1648/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz skarżącego kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
A w P złożyła do Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- powstania przychodu w związku z podziałem przez wydzielenie spółki kapitałowej,
- zwolnienia z opodatkowania przychodu w związku z podziałem przez wydzielenie spółki kapitałowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka ( dalej też jako spółka przejmująca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka przejmująca jest również zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Spółka przejmująca będzie większościowym udziałowcem innej spółki kapitałowej będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej jako: "Spółka dzielona"). Spółka przejmująca będzie posiadać na moment podziału ponad 10% udziałów spółki dzielonej. Dodatkowo spółka wskazała, że okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów upłynie po dokonaniu przedmiotowego podziału. Zarówno spółka przejmująca, jak również spółka dzielona nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W przyszłości planowany jest podział spółki dzielonej. Podział nastąpi w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako "KSH"), tj. w drodze podziału przez wydzielenie części majątku spółki dzielonej na spółkę przejmującą. Majątek podlegający wydzieleniu będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmującą m.in. udziały w spółce kapitałowej posiadane obecnie przez spółkę dzieloną. Również majątek, który pozostanie w spółce dzielonej będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Planowany podział wynika ze strategii, która zakłada przeniesienie wybranych rodzajów działalności do odrębnych podmiotów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right