Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 października 2016 r., sygn. II SA/Bd 546/16

Budowlane prawo

 

Dnia 19 października 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie: sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Protokolant: asystent sędziego Magdalena Gadecka-Kauczor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 roku sprawy ze skargi A. S. na postanowienie K.-P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta B. z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...]

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] 2016r. [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta [...], na podstawie art. 61a § 1 oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, po rozpoznaniu wniosku A. S. z [...] 2015r., odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie samowoli budowlanej remontu dachu budynku gospodarczego na terenie nieruchomości położonej przy ul. [...] w [...] (działka nr [...] obr [...]).

W uzasadnieniu, powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych organ stwierdził, że podstawę do odmowy wszczęcia postępowania stanowi między innymi okoliczność, że postępowanie w tej samej sprawie toczy się lub zostało zakończone ostateczną decyzją. W ocenie organu przedmiot ww. wniosku pokrywa się z przedmiotem dwóch toczących się przed tym organem postępowań tj. w sprawie samowolnej dobudowy do legalnie istniejącego budynku gospodarczego położonego w [...] przy ul [...] (znak [...]) oraz w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczego na mieszkalny (znak [...]).

W zażaleniu na powyższe postanowienie A. S., powołując się na tytuł prawny ([...] własności) do zabudowanej nieruchomości położonej w B. przy ul. [...] zarzucił:

- naruszenie art. 61a § 1 K.p.a., poprzez błędne przyjęcie że przepis ten ma zastosowanie do wnioskowanego żądania likwidacji samowoli budowlanej polegającej na wykonaniu robót budowlanych remontu dachu budynku gospodarczego w części z 1955r. i części z 1969r. bez wymaganego prawem skutecznego zgłoszenia wraz z oświadczeniem o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, o jakim mowa w art. 3 pkt 11 P.b., z którego wynika prawo inwestora do dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane zakończonych w 2008r. robót budowlanych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00