Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 września 2016 r., sygn. II SA/Ol 59/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2016 r. sprawy ze skargi M.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy 1) oddala skargę; 2) przyznaje od Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rzecz adwokat E.S. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) powiększoną o należny podatek VAT, tytułem wynagrodzenia za nieopłaconą pomoc prawną udzielona z urzędu.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że w dniu 9 lipca 2015 roku do Starostwa Powiatowego
wpłynął wniosek Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy
Wojewódzkiej Policji działającego z upoważnienia Komendanta Wojewódzkiego Policji o sprawdzenie kwalifikacji kierującego pojazdem - M. B.. We wniosku podano, że w okresie 30.04.2015 r. - 02.07.2015 r. M. B. dopuścił się wielokrotnego naruszenia przepisów i zasad ruchu drogowego, skutkiem czego liczba punktów karnych przypisanych ww. w ciągu jednego roku kalendarzowego wyniosła 28.
Pismem z dnia 14 lipca 2015 r. Starosta zawiadomił M. B. o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie zatrzymania prawa jazdy w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. W dniu 13 sierpnia 2015 r. do Starosty wpłynęło pismo M. B. wraz z kopią zaświadczenia o odbyciu w dniu 3 lipca 2015 r. szkolenia, o którym mowa w art. 130 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.