Wyrok WSA w Kielcach z dnia 13 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Ke 120/17
Ruch drogowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. znak: [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy decyzję Starosty Sandomierskiego z dnia [...]. o zatrzymaniu S. S. prawa jazdy kategorii B do czasu uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje.
W uzasadnieniu swej decyzji organ II instancji podniósł, że wnioskami z dnia 23 marca 2016 roku Komendant Wojewódzki Policji w K. zwrócił się do Starosty Sandomierskiego o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdem w ramach posiadanych uprawnień w stosunku do S. S. oraz o skierowanie go na badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu. W uzasadnieniu wniosków wykazano 7 przypadków naruszenia przepisów ruchu drogowego w okresie od 10 lipca 2013 roku do 10 czerwca 2014 roku, za które S. S. otrzymał łącznie 28 punktów karnych. Organ odwoławczy powołał się na treść art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 marca 2015 roku o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 541 i 2183), zgodnie z którym do dnia 3 czerwca 2018 roku starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem w przypadku przekroczenia liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego otrzymanych na podstawie artykułu 130 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ostatnio wymieniony przepis stanowi, że Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Wykreślonemu naruszeniu przypisuje się odpowiednią liczbę punktów w skali od 0 do 10 i wpisuje się do tej ewidencji. Wskazane wyżej przepisy mają charakter obligatoryjny, a zatem w przypadku wystąpienia określonych z nich okoliczności organ administracyjny ma obowiązek wydać decyzję o skierowaniu kierowcy na egzamin sprawdzający kwalifikacje oraz o zatrzymaniu prawa jazdy. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych, przy liczeniu limitu punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego należy uwzględniać czas jednego roku, jaki upłynął od każdego z zaistniałych przypadków wykroczenia do popełnienia kolejnego, powodującego jego przekroczenie. Jeżeli między tymi wykroczeniami nie upłynął okres jednego roku należy zastosować wymienione wyżej sankcje. Wspomniany roczny okres nie jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym, nie jest także liczony od daty dopuszczenia się danego wykroczenia do daty wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, lecz między wykroczeniami. W niniejszym przypadku okres jednego roku obejmuje termin od dnia popełnienia pierwszego naruszenia, tj. od dnia 10 lipca 2013r., do dnia