Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 września 2016 r., sygn. II SA/Lu 563/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędziowie Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (sprawozdawca), Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Specjalista Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 września 2016 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty za uwierzytelnienie dokumentów geodezyjnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Sygn. akt II SA/Lu [...]
Uzasadnienie
W dniu [...] stycznia 2015 r. J. P. złożył do Starosty [...] wniosek o uwierzytelnienie dokumentów opracowanych przez niego, jako wykonawcę prac geodezyjnych, oznaczonych identyfikatorem zgłoszenia nr [...]
Starosta B. w dniu [...] stycznia 2015 r. sporządził dokument obliczenia opłaty nr [...] odnoszący się do powyższej dokumentacji, ustalając wysokość należnej opłaty w kwocie [...]zł tj. za 1 oryginał (50 zł) oraz za 4 kopie po [...] zł.
W związku z tym dniu [...] sierpnia 2015 r. do Starosty [...], J. P., będący wspólnikiem Biura Geodezyjnego spółki cywilnej A. M. i J. P., wniósł o ustalenie opłaty za uwierzytelnienie mapy do celów projektowych dla działki nr [...] położonej w Gromadzie.
Jego zdaniem, opłata została pobrana nienależnie, gdyż w świetle art. 12b ust.5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, obowiązującego przed nowelizacją, przyjęcie materiałów do zasobu właściwy organ potwierdza wpisem do ewidencji materiałów zasobu, a także opatrzeniem dokumentów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca pracy realizuje prace geodezyjną odpowiednimi klauzulami urzędowymi. Czynności te, organ w takiej sytuacji powinien dokonać z urzędu. Tymczasem Starosta B. odmówił opatrzenia klauzulami dokumentów przeznaczonych dla ich zleceniodawcy z urzędu, twierdząc, że dla tego celu niezbędne jest złożenie odrębnego wniosku o ich uwierzytelnienie.