Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 września 2016 r., sygn. II SA/Lu 527/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Specjalista Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 29 września 2016 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z części nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 12 kwietnia 2016 r., znak: [...], Wojewoda, po rozpoznaniu odwołania A. M. (dalej także: skarżąca) utrzymał w mocy decyzję Starosty L. z dnia 17 lutego 2016 r., znak: [...], wydaną w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z części nieruchomości, położonej w miejscowości M. W., oznaczonej jako działka nr [...], poprzez udzielenie zezwolenia [...] S.A. w L. (dalej także: Spółka) na przebudowę napowietrznej sieci elektroenergetycznej 110 kV w obszarze tej działki o powierzchni 352 m2.

W uzasadnieniu tej decyzji Wojewoda stwierdził, że spełnione zostały określone w przepisach prawa przesłanki wydania decyzji o czasowym zajęciu nieruchomości skarżącej. Zdaniem organu, inwestycja stanowiąca przedmiot postępowania jest inwestycją celu publicznego, a ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości nastąpiło zgodnie z decyzją Wójta Gminy W. z dnia 27 kwietnia 2015 r. o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz załącznikiem do niej. Przebieg planowanej inwestycji przez działkę nr [...] wraz ze wskazaniem powierzchni pasa technologicznego pod zajęcie stałe został wskazany na mapie załączonej do wniosku o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości oraz w sentencji decyzji. Z mapy tej wynika jednoznaczny przebieg inwestycji i zakres uszczuplenia władztwa właściciela. Ponadto, jak wskazał Wojewoda, przedstawiony sposób ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości jest jak najmniej uciążliwy dla nieruchomości, a zakres ingerencji inwestora w prawo właściciela sprowadzony do niezbędnego minimum. Projektowana inwestycja polega bowiem na przebudowie istniejącej już linii elektroenergetycznej, to jest na wymianie słupów wraz z przewodami bez zmiany dotychczasowej trasy linii. To oznacza, że sposób rzeczywistego korzystania przez Spółkę z nieruchomości będzie ograniczony jedynie do podwieszenia nadziemnych przewodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00