Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lipca 2016 r., sygn. VII SA/Wa 916/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Nowak, , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska, Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Protokolant sekr. sąd. Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2016 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia P. w B. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] stycznia 2016 r. znak [...] w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2016r., znak: [...], Minister Infrastruktury i Budownictwa uchylił w części i orzekł w tym zakresie co do istoty sprawy oraz utrzymał w mocy w pozostałej części decyzję Wojewody [...] Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r., znak: [...] o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej [...] na odcinku: granica województwa [...] - węzeł drogowo-kolejowy w S. wraz z przebudową istniejącej sieci uzbrojenia terenu i przebudową dróg innych kategorii.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ przedstawił następujący stan faktyczny i prawny .
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad działając na podstawie art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194, z późn. zm.), wystąpił do Wojewody [...] z wnioskiem z dnia [...] grudnia 2009 r. (data wpływu do [...] Urzędu Wojewódzkiego w K. - [...] grudnia 2009 r.) o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla: "Budowy drogi ekspresowej [...] na odcinku: granica województwa [...] - węzeł drogowo- kolejowy w S.". Inwestor wniósł także o nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, uzasadniając konieczność jego nadania ważnym interesem społecznym, związanym z ochroną zdrowia i życia ludzi. Zgodnie z przedstawioną argumentacją realizacja inwestycji zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego, poprzez budowę dwóch jezdni drogi ekspresowej oddzielonych środkowym pasem dzielącym z barierą energochłonną zabezpieczającą przed przejazdem na przeciwległy pas ruchu, budowę dwupoziomowych węzłów i skrzyżowań oraz ograniczenie dostępności do drogi ekspresowej z terenów przyległych. Ze względu na wygrodzenie drogi ograniczona zostanie możliwość wtargnięcia ludzi i zwierząt na jezdnie drogi krajowej. Wymienione działania wpłyną na zmniejszenie ilości wypadków. Przedmiotowa inwestycja jest również wpisana na listę przedsięwzięć finansowanych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.