Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. II SA/Wa 342/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski, Sędziowie WSA Iwona Maciejuk, Anna Mierzejewska (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Wiechowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2016 r. sprawy ze skargi Z. R. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Pracy i Polityki Społecznej decyzją [...] z dnia [...] października 2015 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa w wyniku rozpatrzenia wniosku Z. R. o ponowne rozpatrzenie prawy zakończonej decyzją Ministra Pracy i Polityk Społecznej z dnia [...] sierpnia 2015 r orzekającej o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2015 r [...] oraz poprzedzającej ją decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] maja 2015 r [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] sierpnia 2015 r.
W uzasadnieniu decyzji organ podał, że w dniu [...] maja 2009 r. Z. R. zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy w W. jako osoba bezrobotna. W dniu rejestracji został pouczony o prawach i obowiązkach bezrobotnego, w tym o obowiązku zgłaszania się w wyznaczonych terminach do urzędu pracy oraz powiadomienia w okresie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie niestawiennictwa, co poświadczył własnoręcznym podpisem. W dniu [...] kwietnia 2015 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w W. przedstawiono Stronie ofertę pracy w firmie [...] S.A. z siedzibą w K., posiadającej biuro regionalne w W. Z oświadczenia złożonego w dniu [...] kwietnia 2015 r. przez Z. R. wynika, że zobowiązał się m.in. do stawienia, rozliczenia skierowania, przyjęcia innej formy pomocy przewidzianej w ustawie w dniu 30 kwietnia 2015 r. Powyższe oświadczenie Strona poświadczyła własnoręcznym podpisem. W wyznaczonym przez urząd terminie, tj. w dniu 30 kwietnia 2015 r. Z. R. nie zgłosił się i nie poinformował w okresie 7 dni o uzasadnionej przyczynie niestawiennictwa. Na tej podstawie decyzją z dnia [...] maja 2015 r. znak: [...] Prezydent Miasta [...] orzekł o utracie przez Z. R. statusu osoby bezrobotnej z dniem [...] kwietnia 2015 r. W wyniku rozpatrzenia odwołania od wyżej wymienionej decyzji, decyzją z dnia [...] lipca 2015r. znak: [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.