Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 lipca 2016 r., sygn. II SA/Po 346/16
Dnia 27 lipca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2016 roku sprawy ze skargi W. B. na uchwałę Zarządu Powiatu C. z dnia ... 2016 roku Nr ... w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora szpitala I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości, II. zasądza od Zarządu Powiatu C. na rzecz skarżącego kwotę ... zł (... złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Uchwałą z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] Zarząd Powiatu na podstawie art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1445, dalej: u.s.p.), art. 49 ust. 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618 ze zm., dalej: u.d.l.), art. 69 i art. 70 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm., dalej: k.p.) oraz § 9 ust. 2 uchwały nr XXV/202/2012 Rady Powiatu [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. w sprawie Statutu Szpitala Powiatowego im. [...] w T., po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Społecznej Szpitala Powiatowego im. [...] w T., postanowił odwołać z dniem [...] lutego 2016 r. W. B. ze stanowiska Dyrektora Szpitala Powiatowego im. [...] w T., wskazując że jest to równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem prawnym na dzień [...] maja 2016 r. Jednocześnie zwolniono W. B. z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem dotychczasowego prawa do wynagrodzenia.
W uzasadnieniu uchwały Zarząd Powiatu stwierdził, że zwolniony Dyrektor Szpitala utracił rękojmię należytego wykonywania zadań za zajmowanym stanowisku oraz zaufania koniecznego do zajmowania stanowiska, w szczególności w zakresie dysponowania środkami publicznymi, majątkiem szpitala, prowadzenia właściwej polityki kadrowej oraz przestrzegania praw pacjenta, przez co naruszył art. 46 ust. 1 u.d.l. i § 7 ust. 1 i 2 Statutu Szpitala. W szerokim wyjaśnieniu organ powiatu wskazał na nieprawidłowości ujawnione w Szpitalu m.in. w 2015 r. pod rządami W. B. w zakresie: nieodprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na kwotę [...]zł oraz odsetek ustawowych zwłoki od tej kwoty, dopuszczenia do powstania wymagalnego i zapłaconego odszkodowania na rzecz byłego pracownika Szpitala z tytułu bezprawnego rozwiązania umowy o udzielenie umowy na świadczenie zdrowotne na kwotę [...]zł z odsetkami ustawowymi z tytułu zwłoki, niewykonania w sposób prawidłowy prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w P. z dnia [...] stycznia 2015 r. sygn.. akt [...] oraz prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia [...] sierpnia 2015 r. w przedmiocie nawiązania z byłym pracownikiem szpitala umowy o pracę na stanowisku zastępcy dyrektora ds. medycznych, naruszenie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających powstaniu z tego tytułu wymagalnego odszkodowania oraz zadośćuczynienia na kwotę [...]zł, naruszenia prawa pacjenta do ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej stwierdzone przez Rzecznika Praw Pacjenta, nieudzielenie informacji publicznej na wniosek kandydata na stanowisko zastępcy dyrektora ds. medycznych szpitala oraz dopuszczenia do powstania nieprawidłowości w zakresie wydatków dotyczących planowanej inwestycji - modernizacji oddziału rehabilitacji. Ponadto szczegółowo przedstawiono również uchybienia i nieprawidłowości w zarządzaniu przez W. B. Szpitalem z lat 2013-2014.