Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. I SA/Po 319/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Józef Maleszewski (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Kujawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2016r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z dnia [...] maja 2015r., nr [...], wymierzył A sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej także jako: spółka lub skarżąca) karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gier na automacie o nazwie [...] nr [...], poza kasynem gry.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że dniu [...] listopada 2014 r. w toku czynności kontrolnych funkcjonariusze celni Urzędu Celnego w [...] ustalili, że w barze "[...]" mieszczącym się w [...] przy ul. [...], w którym działalność gospodarczą prowadził [...], znajduje się podłączony do sieci i gotowy do gry automat do gier.

W drodze eksperymentu, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, funkcjonariusze celni potwierdzili, że gry oferowane na ww. urządzeniu są grami na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych, urządzanymi dodatkowo z naruszeniem przepisów tej ustawy. Stwierdzono bowiem, że gry prowadzone na ww. urządzeniu mają charakter losowy i są urządzane o wygrane pieniężne. Nadto stwierdzono, że gry urządzane na urządzeniu mają charakter komercyjny.

Powyższe stanowisko znalazło potwierdzenie w ekspertyzie biegłego sądowego z dziedziny informatyki przy Sądzie Okręgowym w [...] [...], sporządzonej w wyniku badań ww. automatu.

W oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy stwierdzono, że gry na ww. urządzeniu są grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3-5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471 t.j., dalej "u.g.h."). Stwierdzono bowiem, że obracające się bębny zatrzymują się samoczynnie. O ilości obrotów i chwili zatrzymania bębna decyduje oprogramowanie. Ponadto gry rozgrywano o wygrane pieniężne - urządzenie było wyposażone w tzw. hopper.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00