Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. I SA/Po 1793/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Józef Maleszewski (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2016 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., nr [...] wymierzył [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej zwanej spółką lub skarżącą) karę pieniężną w kwocie [...]zł z tytułu urządzania gier na automacie A. nr [...] poza kasynem gry.

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ celny I instancji wyjaśnił, że w dniu [...] stycznia 2012 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w lokalu [...] mieszczącym się przy ul. [...] w [...] należącym do [...]. W toku kontroli we wskazanym lokalu stwierdzono obecność wskazanego na wstępie urządzenia. Na podstawie przedłożonej kontrolującym umowy ustalono, że wymienione powyżej urządzenia należą do skarżącej. Po przeprowadzeniu oględzin automatu A. nr [...] rozegrano na nim grę kontrolną. Po zasileniu automatu określoną kwotą pieniędzy i wybraniu stawki automat każdorazowo wyświetlał obracające się bębny i zatrzymywał je po przyciśnięciu przycisku STOP. Z protokołu przeprowadzonej kontroli wynika, że automat wyświetlał obracające się bębny z symbolami, z prędkością uniemożliwiającą grającemu ustawienie symboli w układzie, który powodowałby wygraną. Z uwagi na powyższe stwierdzono, że grający nie ma możliwości przewidzenia końcowego układu symboli a tym samym wpływu na wynik gry. Zdaniem kontrolujących na skutek rozegrania gier kontrolnych ustalono, że gry na urządzeniu skarżącej prowadzone są w celach komercyjnych oraz posiadają charakter losowy. Powołując się na regulacje ustawy o grach hazardowych stwierdzono, że gry na urządzeniu skarżącej są grami na automatach wymagającymi koncesji na prowadzenie kasyna gry. W toku prowadzonego postępowania Naczelnik Urzędu Celnego w [...] włączył do akt sprawy kopię ekspertyzy biegłego sądowego z badania objętego decyzją urządzenia, sporządzoną na potrzeby prowadzonego postępowania karno-skarbowego oraz protokoły przesłuchania świadków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00