Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 czerwca 2016 r., sygn. IV SA/Wr 777/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Sędziowie sędzia WSA Lidia Serwiniowska (spr.), sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Protokolant Krzysztof Erbel, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 22 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi L. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. decyzją z dnia [...] lipca 2015r. ([...]) po rozpatrzeniu odwołania L. F., od wydanej z upoważnienia Prezydenta W. decyzji Zastępcy Kierownika Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej nr [...] Ośrodka Pomocy Społecznej we W. z dnia [...] czerwca 2015r. (nr [...]) odmawiającej przyznania zasiłku celowego z przeznaczeniem na niezbędne potrzeby bytowe i egzystencjalne - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego orzekło utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że w dniu 20 maja 2015r. L. F. wniósł o udzielenie pomocy finansowej na niezbędne potrzeby bytowe i egzystencjalne.

Oznaczoną na wstępie decyzją, odmówiono przyznania L. F. zasiłku celowego z przeznaczeniem na ww. potrzeby, bowiem pomimo kilkakrotnych prób podejmowanych przez pracownika socjalnego - wspólnie ustalających termin spotkania - z winy wnioskodawcy, nie udało przeprowadzić się wywiadu środowiskowego. Organ uznał, że wnioskodawca nie współdziała z organem pomocy społecznej.

L. F. w ustawowym terminie odwołał się od opisanego na wstępie rozstrzygnięcia. W odwołaniu wskazał, że "Odmowa przyznania środków do życia i pomocy dostosowanej" do konkretnej sytuacji, w sytuacji gdy obywatel nie posiada zabezpieczenia socjalnego jest nieludzka - podniesienie godności i człowieczeństwa oraz dyskryminująca ze względu na uznanie administracyjne w związku ze statusem - nędza całkowita, pełnosprawność, obywatelstwo, wiek, dostęp do rozwiązań cywilizacyjnych w tym prawnych w państwie demokratycznym". Odwołujący się wniósł o uchylenie decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00