Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. II SA/Łd 1129/10
Dnia 16 listopada 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Protokolant Asystent sędziego Jarosław Moraczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2010 roku sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] nr
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [....], z dnia [....] roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. - po rozpoznaniu odwołania R.S. od decyzji Prezydenta Miasta P. z dnia [...] roku, nr [...] o odmowie przyznania zasiłku celowego - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał przepisy art. 11 ust. 2, art. 39 ust. 1 i art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 roku, Nr 175, poz. 1362 ze zm.).
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następstwie ustalenia, iż wnioskiem z dnia 7 kwietnia 2010 roku R.S. wystąpił do Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w P. o przyznanie pomocy w formie zasiłku celowego na dofinansowanie kosztów utrzymania. Wniosek powyższy rozstrzygnięty został decyzją Prezydenta Miasta P. z dnia [...] roku, nr [...] o odmowie przyznania pomocy. W uzasadnieniu wskazano, iż warunkiem przyznania świadczeń pomocy społecznej jest między innymi przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Zdaniem organu R.S. uniemożliwiał przeprowadzenie tego wywiadu, a rezultacie organ pierwszej instancji uznał, że w sprawie niniejszej brak było podstaw do przyznania świadczeń.
Od decyzji powyższej odwołał się R.S. polemizując z oceną wyrażoną przez organ pierwszej instancji w kwestii możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Skarżący stwierdził, iż jest gotów spotkać się z pracownikiem socjalnym w celu przeprowadzenia wywiadu jednakże pod warunkiem określenia dokładnego jednodniowego terminu tego spotkania. W ocenie skarżącego wyznaczanie trzydniowego terminu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego przez organ pierwszej instancji jest niezgodne z prawem i Konstytucją.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right