Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Wa 55/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Maria Werpachowska Sędzia WSA - Ewa Grochowska - Jung (sprawozdawca) Sędzia WSA - Andrzej Góraj Protokolant - starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi G. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich - oddala skargę -

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji decyzją z dnia [...] października 2015 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 268 a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) oraz art. 10 ust. 1 i 2 pkt 6, ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012, poz. 576 ze zm.) po rozpatrzeniu odwołania G. M. od decyzji [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...], odmawiającej wydania pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu podano, iż wnioskiem z dnia [...] marca 2015 r. G. M. zwrócił się do [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] o wydanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich w ilości dziesięciu egzemplarzy. Wskazał, iż po jego stronie nie występują żadne negatywne przesłanki uniemożliwiające wydanie pozwolenia na broń, a jako ważną przyczynę posiadania broni wskazał członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim, tj. Klubie Strzeleckim [...] w [...] (wyjazdy na zloty historyczne, rekonstrukcje). Podkreślił, że zamierza kolekcjonować broń palną sportową różnych rodzajów, typów i modeli. Zaakcentował, że interesuje go broń palna sportowa wyprodukowana XIX-XX-XXI wieku, w tym bocznego i centralnego zapłonu oraz czarnoprochowa i gładkolufowa, posiada wiele katalogów i wydań encyklopedycznych broni dawnej i nowej, historycznej myśliwskiej, sportowej i kolekcjonerskiej. Pomimo szerokiego zakresu zainteresowań rożnego rodzaju bronią, na początek kolekcji chciałby uzyskać pozwolenie na dziesięć egzemplarzy. Określił też szczegółowo jakie modele broni palnej zamierza docelowo posiadać w swojej kolekcji. M. in. wskazał, że myśli o nabyciu klasycznych karabinów bocznego zapłonu produkcji radzieckiej (typu [...]), produkcji NRD (typu [...]) produkcji czechosłowackiej (typu [...]), niemieckiej (typu [...]), a także pistoletów boczne zapłonu [...], [...] (pistolet dowolny), [...], [...], [...]. Poinformował również, iż od stycznia 2014 r. jest członkiem Grupy Rekonstrukcji Historycznej [...] w [...]. Do wniosku załączył m. in. niepoświadczone za zgodność z oryginałem orzeczenie lekarskie i psychologiczne stwierdzające, że może dysponować bronią oraz zaświadczenie o przynależności do Klubu Strzeleckiego [...], statut Klubu Strzeleckiego [...], poświadczoną za zgodność kserokopię patentu strzeleckiego PZSS nr [...] potwierdzającego jego kwalifikacje do uprawiania sportu strzeleckiego w dyscyplinach: pistolet, karabin i strzelba gładkolufowa oraz licencji PZSS nr [...] uprawniającej do uprawiania sportu strzeleckiego w tych dyscyplinach strzeleckich. Ponadto poinformował, że posiada dodatkowe uprawnienia, tj. licencję sędziego strzelectwa sportowego [...] nr [...] oraz uprawnienia prowadzącego strzelanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00