Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Ol 308/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 czerwca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi spółki A na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem dnia "[...]" Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy postanowienie Wójta Gminy z dnia "[...]" w sprawie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej z dnia "[...]", określającej Spółce A z siedzibą w W., zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2010 r. w wysokości 28.385 zł.

W uzasadnieniu postanowienia nadającego decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności, organ podatkowy I instancji powołując treść art. 239b § 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), wskazał, że okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok 2010 jest krótszy niż 3 miesiące, a podatnik prezentuje własne, sprzeczne z ugruntowaną linią orzeczniczą, stanowisko w sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jako budowli, linii kablowych ułożonych w kanalizacjach kablowych.

W zażaleniu na powyższe postanowienie Spółka zarzuciła naruszenie:

- art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej, poprzez zaniechanie poinformowania jej o toczącym się postępowaniu w sprawie nadania decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności oraz

- art. 239b § 2 Ordynacji podatkowej, poprzez brak uprawdopodobnienia, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane.

Zdaniem strony, w uzasadnieniu postanowienia organ I instancji nie przywołał żadnej okoliczności, która faktycznie wskazywałaby na wysokie prawdopodobieństwo niewykonania zobowiązania podatkowego.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00