Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 września 2015 r., sygn. I SA/Sz 689/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marzena Kowalewska Sędzia WSA (del.) Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Sędzia WSA Joanna Wojciechowska po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 września 2015 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej określającej wysokość podatku od nieruchomości za 2009 r. 1. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Burmistrza z dnia 9 grudnia 2014 r. znak:[...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej [...] kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Postanowieniem z dnia [...] Burmistrz B. nadał rygor natychmiastowej wykonalności własnej decyzji z dnia [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za rok 2009.
W uzasadnieniu postanowienia Organ I instancji przywołał treść art. 239a ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej przywoływana jako: "O.p."). Organ wskazał także, iż zgodnie z art. 239b § 1 pkt 4 O.p. rygor ten może być nadany m.in. w przypadku, gdy okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące. To, w ocenie Organu uprawdopodabnia, że zobowiązanie wynikające z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2009 nie zostanie wykonane. Organ podkreślił, że Podatnik nie zgadza się z ciążącym na nim zobowiązaniem podatkowym i skoro podatnik uchyla się od zadeklarowania tych należności to jest prawdopodobne, że nie wykona także zobowiązania wynikającego z decyzji.