Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. I SA/Wr 1186/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Barbara Ciołek, sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Starszy specjalista Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 lipca 2014r. sprawy ze skargi "A" w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji dotyczącej podatku od nieruchomości za 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (dalej: organ odwoławczy, SKO) utrzymało w mocy - po rozpatrzeniu zażalenia A S.A. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca spółka) - postanowienie Wójta Gminy S. (dalej: organ podatkowy pierwszej instancji) z dnia [...]r. nr [...]w sprawie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji tego organu podatkowego z dnia [...]r. określającej skarżącej spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2008 r. w kwocie 178.745,00 zł.

Wymienione rozstrzygnięcia zostały wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Decyzją z dnia[...]r. nr [...]organ podatkowy pierwszej instancji określił skarżącej spółce zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2008 r. w kwocie 178.745,00 zł.

Postanowieniem wydanym w tym samym dniu organ podatkowy pierwszej instancji nadał wymienionej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, wobec spełnienia - jego zdaniem - przesłanek określonych w art. 239b § 1 pkt 4 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. w Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) - dalej w skrócie: O.p. W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji z dokumentacji księgowej oraz akt sprawy wynika, że na dzień wydania postanowienia okres do upływu terminu przedawnienia przedmiotowego zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące. Ponadto posiada informację (dostępne także na stronie internetowej podatnika), że dokonuje on zbywania majątku znacznej wartości, co może świadczyć o niskiej płynności finansowej. Wskazał również na fakt zaniżania przez skarżącą spółkę podstawy opodatkowania, zarówno w deklaracji podatkowej za 2008 r., jak i za lata następne. Powołał się także na informację o wynikach kontroli gospodarki finansowej spółek grupy A sporządzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli (styczeń 2010), z której wynika, że istnieją zagrożenia dla regulowania zobowiązań przez A S.A. Zdaniem organu podatkowego pierwszej instancji powyższe okoliczności stanowią uprawdopodobnienie, że zobowiązanie wynikające z ww. decyzji nieostatecznej nie zostanie wykonane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00