Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Łd 249/16
Dnia 10 czerwca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Janusz Furmanek, Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, , Protokolant Specjalista Agnieszka Kowalik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2016 roku sprawy ze skargi T. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji w sprawie udzielenia koncesji na wydobywanie kopaliny oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy postanowienie Burmistrza Gminy i Miasta C. z dnia [...], znak: [...], w przedmiocie uzgodnienia udzielenia przez Marszałka Województwa [...] koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża "A.", położonego na działkach nr [...], [...] i [...], w miejscowości B., gm. C., pow. D., woj. [...]. Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało w oparciu o art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r., poz. 23) oraz art. 23 ust. 2a pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity Dz.U. z 2015 r., poz. 196 z późn. zm.).
Ww. postanowienie wydano na podstawie następującego stanu faktycznego:
W dniu 24 grudnia 2015 r. do Urzędu Gminy i Miasta w C. wpłynęło pismo Marszałka Województwa [...] z dnia 21 grudnia 2015 r., w którym zwrócił się on do Burmistrza Gminy i Miasta C. o uzgodnienie udzielenia T. W. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą "E. T. W." z siedzibą w B., koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego (piasku) ze złoża "A.", położonego w miejscowości B. na działkach nr [...],[...] i [...], w miejscowości B., gm. C., pow. D., woj. [...].
Postanowieniem z dnia [...], Burmistrz Gminy i Miasta C. odmówił uzgodnienia projektu koncesji podnosząc, iż działki, na których przewidziano eksploatację kruszywa, leżą na terenach, dla których nie został opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy C. teren ten znajduje się na terenach rolnych z przewagą gleb chronionych II - IV klasy bonitacyjnej.